deyimlerimiz.com

Açıklamalı Türkçe Deyimler ve Atasözleri Sözlüğü

İşleyen demir ışıldar atasözü

İşleyen demir ışıldar atasözünün açıklaması, anlamı:

Durağan durumdan hareketli duruma geçmek ve çalışmak, insandaki hantallığı, isteksizliği ve uyuşukluğu yok eder; onu canlı, yetenekli ve verimli kılar. Ruhen ve bedenen güçlendirdiği gibi, maddi yönden de kazançlı yapar. Çalışmayan kimsenin ise, iş yapma yeteneği zamanla yok olur. Hayattan zevk almamaya başlar, kötümser bir insan olur.

İşleyen demir ışıldar atasözü ile ilgili kompozisyon örneği:


Demirden yapılmış nesneler, kullanılmayıp bir kenara atılırsa zamanla paslanır, çürür ve işlevini yitirir. Kullanılan, bakımı yapılan aynı nesneler ise işlevselliğini korur.
İnsan yapısı hareket etmeye uygun biçimde şekillenmiştir. Hareketsiz bir yaşam tarzını seçen kişiler, zamanla önce beden daha sonra ruh sağlıklarını kaybederler.
Çalışma konusunda da tembellik edenler, gayret etmeyenler her konuda başarısızlığa mahkum olurlar.
Çalışkan bir öğrenci başarıları ile her zaman ışıldar ve gurur kaynağı olur. Tembel bir öğrenci ise başarısızlıktan, üzüntü kaynağı olmaktan öteye geçemez.
İnsan hayatta başarıları ile ışıl ışıl parlamak için üzerine düşen görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmalı, sağlığı için de aktif bir hayat yaşamalıdır.

 

deyimlerimiz.com
Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü
Güncel TDK Uyumlu